Életbe lépett az amerikai viszonossági vámrendszer
2025.03.28. - 04.04.
A héten megérkezett a „várva-várt” nap, az amerikai adminisztráció bevezette a korábban sokak által csak fenyegetésnek hitt kölcsönös vámrendszert. Az USA minden kereskedelmi partnere kapott a tarifákból, így az egész világgazdaságot érintik az új vámok. A reakciók nem voltak váratlanok: a piaci indexek világszerte zuhanni kezdtek, Kína és Európa pedig már kilátásba helyezték a válaszaikat. Az olajkartell emelte a kitermelési terveket, ahogy ígérték, ami a recessziós kockázatok emelkedésével együtt csökkentheti az olajárakat.
USA – Új vámrendszer, reakció, makrogazdasági adatok
Április 2-án bevezetésre került az amerikai elnök, Donald Trump által korábban kilátásba helyezett viszonossági vámrendszer. Az új vámrendszer szerint minden nem-amerikai gyártású autóra 25%-os vám vonatkozik, Kínával szemben 34%-os tarifa lesz érvényben, az EU-val szemben pedig 20%-os vámot alkalmaznak. Japán, India és Tajvan is 20% feletti vámokat kaptak sok más kereskedelmi partnerország mellett.
A vámrendszer bejelentése utáni kereskedési napon a 2020-as koronavírus-válság óta nem látott esés volt tapasztalható a piacokon világszerte. Az autókereskedőket ellepték azok a vásárlók, akik az árak növekedéstől tartva még a rendelkezésre álló készletekből akartak vásárolni, így ezek a készletek várhatóan gyorsan kimerülnek.
Javultak a munkaerőpiaci kilátások, a márciusi adatok szerint a februári 77 ezer fős bővülés után most 155 ezer fővel nőtt a foglalkoztatottak száma.
Az ISM szolgáltatószektor beszerzésimenedzser-indexe (BMI) még a vámbejelentések előtti állapotot tükrözik és így is jelentős csökkenést láthattunk az adatban: 53,5 pontról 50,8-ra esett.
A vámok hatása intézhette el az USA részvény eszközalapok befektetési egységeinek árfolyamait a héten: USA részvény ESG eszközalap - A (HUF) -7,41%, USA részvénypiaci eszközalap (B - EUR) -10,73%, EP USA részvény eszközalap (D - EUR) -11,30%, USA részvény eszközalap (D - EUR) -10,88%.
EU – Vámháború válasz
Az amerikai vámbejelentések másnapján az Európai Parlament közölte, hogy április 14-én érkezik az első válasz a vámokra. A korábban belengetett 25%-os alumínium- és acélvámok lehetnek a válasz legerősebb elemei.
Az Európai Központi Bank (EKB) várakozásai szerint 0,3-0,4 százalékponttal csökkentheti az Eurozóna növekedését idén az új amerikai vámrendszer, ami egyelőre nem tűnik drasztikus veszteségnek.
Az amerikai vámok az európai részvény eszközalapok befektetési egységeinek árfolyamcsökkenésében is szerepet játszhattak: Európai részvény ESG eszközalap - A (HUF) -6,77%, Euró-zóna részvény eszközalap (B - EUR) -7,90%, EP Európai magas osztalékú részvény eszközalap (D - EUR) -7,47%, Európai részvény eszközalap (D - EUR) -7,58%.
Világ - Kína válasz, olaj, vámháború vélemények
34%-ot vetne ki Kína válaszként az amerikai vámokra, emellett pedig úgy tűnik az USA-ba irányuló befektetéseket korlátozni fogja vállalatai számára az ázsiai nagyhatalom. A meglévő befektetéseket és kötelezettségvállalásokat nem érinti a lépés a kiszivárgott információ szerint.
A kínai részvény eszközalapok befektetési egységeinek árfolyamai szintén estek a héten: Kínai részvény eszközalap (A - HUF) -0,65%, Kínai részvény eszközalap (B - EUR) -1,19%.
Az egyik legnagyobb elemzőház csökkentette az olajárakra vonatkozó várakozásait, amit azzal indokolt, hogy az OPEC+ héten bejelentett kitermelés emelése és a vámháború miatt kialakuló recessziós veszély együttesen lefelé nyomják az árakat várhatóan.
A kedvezőtlen kilátások az Energia szektor részvény eszközalap befektetési egységeinek árfolyamait is lefelé húzhatták: Energia szektor részvény eszközalap (A - HUF) -12,26%.
Reagált az Nemzetközi Valutaalap (IMF) is az amerikai vámokra, az intézmény szerint az egyébként is lassú növekedési környezetben a vámháború komoly kockázatot jelent a világgazdasági kilátásokra.
A vámok hatására a globális kilátások romlása a nemzetközi részvény eszközalapok befektetési egységeinek árfolyamait is jelentősen lefelé húzta: Globális lendület részvény eszközalap (A - HUF) -8,32%, Nemzetközi részvénypiaci ESG eszközalap - B (EUR) -8,84%, Nemzetközi részvénypiaci eszközalap (C - HUF) -7,34%, EP Öt kontinens befektetés részvény eszközalap (D - EUR) -10,14%, Globális növekedési részvény eszközalap (D - EUR) -4,42%.
Forrás: 2025.03.28-04.04. között a Portfolio.hu, federalreserve.gov és a Bloomberg.com oldalakon megjelent cikkek, hírek, közlemények és elemzések.
Megjegyzés: Egy adott napi dátummal megjelenő árfolyam mindig az előző napi (Galaxis, Perpetuum, Visio, Motiva és Vista termékek esetén adott napi) gazdasági események, piaci mozgások alapján kialakult árfolyam. Ennek megfelelően az A és B jelű eszközalapok esetében a heti teljesítmények péntektől-péntekig terjedő árfolyamváltozást jelentenek, a C és D jelű eszközalapok esetében pedig szombattól-szombatig terjedő árfolyamváltozást.