Megérkeztek az első negyedéves GDP számok
2025.04.25. - 05.02.
Amerikában a vártnál gyengébb lett a növekedés az első negyedévben, és az infláció is kedvezőtlenül alakult. A Fed egyelőre nem gondolkodik a kamatkondíciók változtatásán, egyértelműbb jeleket vár a gazdaságtól. Az eurozónában a vártnál kedvezőbben alakult a GDP adat, az infláció is még az EKB célja körül mozog, így júniusban nagy valószínűséggel újabb kamatvágás érkezhet. Kína az új vámok negyedét elengedte, egyelőre túl sok a függősége az USA-val szemben, így a saját ipara szenvedne. Itthon visszatért a negatív tartományba a GDP növekedés. Az MNB szerint a vámháború emeli a növekedési és az inflációs bizonytalanságot itthon.
USA – GDP, infláció
A vártnál rosszabb lett az első negyedéves GDP adat az USA-ban, az évesített negyedéves mutatóban 0,3%-os zsugorodást láthattunk. A fogyasztási növekedés évesített adata 4%-ról 1,8%-ra lassult, míg a személyes fogyasztások árindexe (PCE-infláció) 3,6%-kal emelkedett az előző negyedéves 2,4% után, ami viszont az előrejelzések feletti alakulást jelent.
A Federal Reserve (Fed) egyik döntéshozója szerint a Fed változatlanul hagyja a kamatokat, egyértelműbb jeleket várnak az infláció alakulásával kapcsolatban.
Az USA részvény és globális részvény eszközalapok befektetési egységeinek árfolyamai a rövidebb hétnek köszönhetően visszafogott elmozdulást mutattak: USA részvény ESG eszközalap - A (HUF) +0,29%, USA részvénypiaci eszközalap (B - EUR) +0,72%, EP USA részvény eszközalap (D - EUR) +0,53%, USA részvény eszközalap (D - EUR) +0,73%, Globális lendület részvény eszközalap (A - HUF) -0,21%, Nemzetközi részvénypiaci ESG eszközalap - B (EUR) +0,43%, Nemzetközi részvénypiaci eszközalap (C - HUF) +0,51%, EP Öt kontinens befektetés részvény eszközalap (D - EUR) +0,98%, Globális növekedési részvény eszközalap (D - EUR) +0,54%.
EU – Infláció, GDP
Az eurozóna GDP-je 0,4%-kal növekedett negyedéves szinten, a 2024 utolsó negyedéves 0,2% után. Az előrejelzés 0,2% volt, így a tényadat pozitív meglepetést okozott.
A 2%-os inflációs cél felett maradt az áprilisi inflációs mutató az eurozónában, 2,2% lett a tényadat, míg a maginfláció a vártnál erősebben emelkedett. A jelenlegi várakozások szerint a júniusi kamatdöntő ülésen 80% esélye lehet egy újabb kamatvágásnak.
Az európai részvény eszközalapok befektetési egységeinek árfolyamai a kedvezős növekedési adatoknak is köszönhette a pozitív változást: Európai részvény ESG eszközalap - A (HUF) +0,58%, Euró-zóna részvény eszközalap (B - EUR) +0,34%, EP Európai magas osztalékú részvény eszközalap (D - EUR) +1,50%, Európai részvény eszközalap (D - EUR) +0,74%.
Világ - Kína, MNB kamatdöntés, Magyar GDP
Kína termékimportjának negyedét mentesítette az USA-val szemben bevezetett új vámok alól, tekintettel arra, hogy a termékek kiesése nagy súlyt helyezett az iparra. Ez újabb jele lehet az enyhülésnek a vámháborús tárgyalásokhoz való hozzáállásban, azonban egyértelmű jelek nem érkeztek a héten ezzel kapcsolatban.
A vámháborús enyhülés a kínai részvény eszközalapok befektetési egységeinek árfolyamaiban is látszódhatott: Kínai részvény eszközalap (A - HUF) +0,64%, Kínai részvény eszközalap (B - EUR) +1,28%.
A várakozásoknak megfelelően változatlanul 6,5%-on hagyta az alapkamatot a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a keddi kamatdöntő ülésen. Varga Mihály jegybankelnök szerint az inflációs és növekedési bizonytalanságok növekedtek, köszönhetően az amerikai vámháborúnak. Az MNB kommunikációja szerint az infláció a toleranciasáv felső korlátja (4%) közelében alakulhat a következő hónapokban, így a monetáris kondíciók fenntartása indokolt.
Negyedéves alapon most 0,2%-kal csökkent a magyar GDP. 2024-ben a negyedéves adatok rendre 0,4%, -0,2%, -0,7% és 0,6% voltak, azaz a múlt év közepén látott technikai recesszió után látott felpattanás nem tartott sokáig.
A kedvezőtlen makroadatok a magyar részvény eszközalapok befektetési egységeinek árfolyamaiban is tükröződött: Magyar részvény eszközalap (A - HUF) -0,70%, Magyar részvénypiaci eszközalap (C - HUF) -0,69%, Részvény eszközalap (C - HUF) -0,71%.
Forrás: 2025.04.25-05.02. között a Portfolio.hu, federalreserve.gov és a Bloomberg.com oldalakon megjelent cikkek, hírek, közlemények és elemzések.
Megjegyzés: Egy adott napi dátummal megjelenő árfolyam mindig az előző napi (Galaxis, Perpetuum, Visio, Motiva és Vista termékek esetén adott napi) gazdasági események, piaci mozgások alapján kialakult árfolyam. Ennek megfelelően az A és B jelű eszközalapok esetében a heti teljesítmények péntektől-péntekig terjedő árfolyamváltozást jelentenek, a C és D jelű eszközalapok esetében pedig szombattól-szombatig terjedő árfolyamváltozást.